مایکروسافت گزارش مالی سه ماهه سوم 2016 خود را اعلام کرد

شرکت مایکروسافت به تازگی گزارش مالی سه ماهه سوم 2016 خود را اعلام کرده که براساس آن توانست درآمدی 22.3 میلیارد دلاری داشته باشد و با کاهش فروش تلفن هوشمند رو به رو شود.

تحلیلگران پیش بینی درآمد 21 میلیاردی را برای مایکروسافت داشتند اما کمپانی ردموندی به درآمد بیشتر دست یافته است. 

بهره وری و فرآیندهای کسب و کار

این بخش به محصولات آفیس و آفیس 365 مایکروسافت مربوط شده و به درآمد 6.7 میلیارد دلاری که به معنای رشد 6 درصدی است، رسید. برای دومین فصل مایکروسافت توانست 1 میلیون کاربر جدید به سرویس آفیس 365 خود بیافزاید و در سرویس ابری نیز به رشد 5 درصدی دست یافت. مایکروسافت در بخش سرویس با افزایش درآمد رو به رو شد و انتظار می رود شاهد سرویس های جدید دیگری باشیم.

سرویس ابری هوشمند

در این بخش که به سرویس های ابری و سروری و نسخه های سروری ویندوز همچون ویندوز Azure مرتبط است به رشد 8 درصدی رسید و درآمد 6.4 میلیارد دلاری به دنبال داشت. مایکروسافت در سرویس های ابری به رشد 11 درصدی رسید و همچون گذشته Azure به کشتی نجاتی برای کمپانی ردموندی تبدیل شد و رشد 116 درصدی داشت. 

کامپیوترهای شخصی بیشتر

این بخش به محصولات سخت افزاری مایکروسافت چون سرفیس، گوشی های هوشمند و ایکس باکس مرتبط است. این بخش کاهش درآمد 2 درصدی داشته و مایکروسافت تنها 9.3 میلیارد دلار از آن کسب کرده است. OEM Pro که در دسترس شرکای تولیدکننده محصولات ویندوزی قرار دارد با رشدی یک درصدی همراه شد اما نسخه معمولی Windows OEM با یک درصد کاهش رو به رو شد. دستگاه های سرفیس رشدی 38 درصدی داشتند و درآمدی 900 میلیون دلاری برای مایکروسافت به ارمغان آوردند. متاسفانه بخش گوشی هوشمند یک کاهش بزرگ 72 درصدی داشته و علت آن نیز عدم وجود محصولات جدید بود.

در بخش تبلیغاتی چون موتور جستجو بینگ مایکروسافت سود 9 درصدی را بدست آورد. مایکروسافت این موتورجستجو را کاملا با ویندوز10 همگام سازی کرده تا در بخش تبلیغات عملکرد خوبی داشته باشد.

با وجود آن که ایکس باکس ماه گذشته فروش خوبی داشته اما کاهش درآمد 5 درصدی عاید مایکروسافت شد و نشانه خوبی نخواهد بود.

منبع